دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
  • #
  • #
بدون دیدگاه | کد خبر: 129144 |
۲۸ / ۰۳ / ۱۳۹۵ | |

مشخصات فنی مزدا RX-8 + عکس

مشخصات فنی مزدا RX-8 + عکس RX-8 خودرویی اسپرت به عنوان جایگزین مدل مطرح RX-7 در سال ۲۰۰۲ به بازارهای جهانی معرفی شد اما از آغاز فروش تا پایان عمر ۱۰ ساله این خودرو هیچ‌گاه مدیران مزدا را از نظر فروش راضی نکرد اما با این حال هنوز هم از RX-8 به عنوان اسطوره‌ای بی‌نظیر […]

مجله اینترنتی ایران استایل

مشخصات فنی مزدا RX-8 + عکس

RX-8 خودرویی اسپرت به عنوان جایگزین مدل مطرح RX-7 در سال ۲۰۰۲ به بازارهای جهانی معرفی شد اما از آغاز فروش تا پایان عمر ۱۰ ساله این خودرو هیچ‌گاه مدیران مزدا را از نظر فروش راضی نکرد اما با این حال هنوز هم از RX-8 به عنوان اسطوره‌ای بی‌نظیر یاد می‌شود که با گذشت حدود ۵‌سال از غیبتش هنوز هم مزدا جایگزینی را برای این خودرو اسپرت معرفی نکرده و مدل کوچک MX-5 هم‌اکنون تنها خودرو اسپرت مزدا در جهان است.از خودروهای جدید اسپرت و رکوردداران شتاب که بگذریم، گاهی خودرو‌های اسپرت نه‌چندان مطرح هم سوژه‌های داغی برای آشنایی هستند. RX-8 یکی از خاص‌ترین خودرو‌های اسپرت جهان است که به دلیل تولید و فروش محدود در آینده نزدیک به خودرویی ارزشمند تبدیل خواهد شد. مهم‌ترین خاصیت این خودرو بهره‌گیری از پیشرانه دورانی وانکل است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد. پیشرانه ۱.۳ لیتری وانکل RX-8 مورد آزمایش ما در ترکیه با تقویت‌های انجام شده ۲۷۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند و طی ۵.۸ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. این اعداد مطمئنا گویای شگفتی‌های RX-8 هستند اما توانایی‌های فنی این خودرو اسپرت مزدا به همین موارد ختم نمی‌شود لذا برای آشنایی بیشتر با این خودرو خاص در ادامه با آزمایش مزدا RX-8 تقویت‌شده در ترکیه با ما همراه باشید.

قدرت باور‌نکردنی از قلبی متفاوت
موتور مزدا RX-8 از سیلندر بهره نمی‌برد بلکه موتور آن از نوع دورانی وانکل(wankel rotary) است. این پیشرانه برای اولین بار در اوایل دهه ۵۰ میلادی توسط یک شرکت آلمانی با نام NSU طراحی شد و کمپانی‌های متعددی نظیر سیتروئن‌، فورد‌، رولز‌رویس و … به دنبال استفاده از این پیشرانه رفتند اما مزدا تنها شرکتی بود که از دهه ۶۰ تا‌کنون موفق به تولید این پیشرانه در تیراژ انبوه شده است. در پیشرانه‌های دورانی وانکل یک روتور مثلثی‌شکل با صفحات محدب وجود دارد که داخل یک محفظه دایره‌ای شکل می‌چرخد و مشابه پیشرانه‌های ۴‌زمانه در هر قسمت یکی از مراحل مکش‌، تراکم‌، احتراق و تخلیه صورت می‌پذیرد. این پیشرانه با ساختاری به‌مراتب ساده‌تر از پیشرانه‌های پیستونی‌، وزن کمتر و قدرت خروجی بیشتری را ارائه می‌کند. موتورهای وانکل همچنین به دلیل سهولت در تولید و قطعات کمتر هزینه ساخت پایین‌تری نیز دارند و لرزش‌های کمتری نسبت به پیشرانه‌های پیستونی به اتاق منتقل می‌کنند. تغییرات خودرو مورد آزمایش شامل سیستم سوخت‌رسانی‌، سیستم جرقه‌زنی (Easytuning MSD Ignition Kit)، ورودی هوا (AEM Cold Air Intake)، سیستم کلاچ (EXEDY Stage 2 Clutch)، کامپیوتر خودرو (Easytuning Ecu Tuning with Cobb Accessport) و موارد دیگر می‌شود و به گفته مالک اهل ترکیه این خودرو به زودی با تجهیز این پیشرانه توربو قدرت آن تا ۴۰۰ اسب بخار نیز افزایش خواهد یافت. پیشرانه این خودرو با کد ۱۳B-MSP Renesis نمونه توسعه‌یافته پیشرانه وانکل ۱۳B است که پیش‌تر روی مدل RX-7 قرار داشت. به واسطه اصلاحات و بهبود‌هایی که برای کاهش مصرف سوخت روی این پیشرانه صورت گرفته سیستم توربو نیز از روی آن حذف شده و در نتیجه با معرفی این پیشرانه در سال ۲۰۰۳ روی مدل RX-8 شاهد قدرت کمتری از RX-7 در این مدل هستیم. مزدا با این پیشرانه در سال ۲۰۰۳ موفق به کسب جایزه بهترین پیشرانه در جهان و همچنین بهترین پیشرانه جدید شده است. این پیشرانه با ۲ روتور و ۲محفظه که هر کدام ۶۵۴ سی‌سی حجم دارند، در مجموع با حجم پیشرانه ۱.۳ لیتر قدرت و گشتاوری معادل یک پیشرانه ۲.۶ لیتری ۴‌زمانه معمولی را تولید می‌کند.این پیشرانه به صورت استاندارد در دور موتور ۸۵۰۰ دور در دقیقه حداکثر قدرت ۲۳۲ اسب بخار را تولید می‌کند اما خودرو مورد آزمایش با توجه به تغییرات اعمال شده توانایی دستیابی به حداکثر قدرت ۲۷۰ اسب بخار را دارد.
مزدا RX-8 با ۴ گیربکس ۵ یا ۶ سرعته دستی و ۴ یا ۶ سرعته اتوماتیک برای جذب مشتری روانه بازار شده است و انتقال قدرت در این خودرو به محور عقب صورت می‌گیرد. خودرو مورد آزمایش ما مجهز به گیربکس ۶‌سرعته دستی بود. به‌صورت استاندارد حداکثر گشتاور این خودرو در دور موتور ۵۵۰۰ دور در دقیقه برابر ۲۱۰ نیوتن‌متر است. حداکثر گشتاور خودرو مورد آزمایش به دلیل ایجاد تغییرات به ۲۳۵ نیوتن‌متر رسیده است. به گفته مزدا در حالت استاندارد این خودرو با وزن ۱۳۷۳ کیلوگرم می‌تواند در ۶.۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند اما در واقعیت این عدد به ۷.۲ ثانیه می‌رسد. خودرو مورد آزمایش با وجود سبک‌سازی (وزن ۱۲۹۰ کیلوگرم) و تغییر در سیستم سوخت‌رسانی و دیگر موارد‌، شتابی برابر ۵.۸ ثانیه را به خود اختصاص می‌دهد و همانند نمونه فابریک حداکثر سرعتی برابر با ۲۴۰ کیلومتر در ساعت دارد.

ژاپنی بزک‌شده
خودرو مورد آزمایش با ایجاد تغییرات فراوان ‌روی بدنه همچون اسپویلر عقب، در موتور فیبر‌کربن و بالچه‌های کوچک روی سپر جلو جلوه خاصی گرفته است. رنگ قرمز بدنه با ادغام رنگ مشکی استیکر و در کاپوت فیبرکربن با رینگ‌های ۱۰ پره‌ای ۱۸ اینچی این خودرو بی‌شک یکی از ترکیب‌های خشن و اسپرت است. وسط درکاپوت و همچنین به‌صورت فابریک روی گلگیر جلو یک برش برای خروجی هوای گرم محفظه موتور و دیسک‌ها تعبیه شده تا هوای گرم مشکل‌ساز نشود.
با دیدن طول ۴۴۳۵ میلی‌متری در ذهن فضای صندوق عقب بزرگ از RX-8 نقش می‌بندد اما در واقعیت فضای صندوق آن ۲۱۵ لیتر است. یکی از خصوصیات جالب مزدا RX-8، ۴در بودن است زیرا جزو معدود خودروهای اسپرت ۴در دنیاست.
ابعاد کوچک پیشرانه ۱.۳ لیتری وانکل به طراحان مزدا اجازه داده‌ تا داخل کابین را کمی جادار‌تر طراحی کنند اما باید میانگین قد هر ۴ نفر کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر باشد! با وجود یک کنسول در وسط ردیف عقب‌، ظرفیت این خودرو به ۴ نفر محدود شده است اما فکر نکنید که معجزه می‌کند و ۴ بزرگسال به‌راحتی در این خودرو جای می‌گیرند چرا که همچون مزدا ۳ اگر سرنشین جلو بخواهد راحت باشد‌، فضای پا برای سرنشین عقب محدود می‌شود.
در یک نگاه چیدمان نمای داخلی RX-8 نزدیک به مزدا ۳ و در کل زیباست. صندلی‌های اسپرت جلو با تودوزی مشکی نقره‌ای را می‌توان در ۸ حالت تنظیم کرد و راننده می‌تواند به‌صورت دلخواه بهترین وضعیت صندلی را در ۳ حالت ذخیره‌سازی کند‌.
به‌دلیل نبود ستون وسط(B)، کمربند سرنشینان جلو روی در عقب نصب شده است و نگهدارنده پایین آن در یک ریل آهنی حرکت می‌کند تا هنگام باز کردن در عقب‌،کمربند برای سرنشین عقب مشکل‌ساز نشود‌. اگر به بخش میانی داشبورد نگاه کنید یک دایره نقره‌ای رنگ مشاهده می‌کنید که از لوگوی مزدا الهام گرفته شده است و در وسط آن دکمه‌های کنترل‌کننده سیستم صوتی متشکل از یک CDچنجر ۶تایی با خروجی ۳۰۰ وات و همراهی ۹ بلندگوی BOSE و ۲ تیوتر قرار گرفته است‌. در زمان ساخت این خودرو هنوز دکمه Start/Stop به یک آپشن استاندارد تبدیل نشده بود و همچون مزدا ۳ اتاق قدیم با کلید می‌توان موتور را روشن کرد. گرمکن صندلی‌های جلو سیستم کروزکنترل، حسگر باران و نشان‌دهنده باد لاستیک از چند نمونه امکانات مزدا RX-8 است.
سیستم‌های ایمنی RX-8 کمک بسیاری در کنترل می‌کنند و همچنین وظیفه حفظ و نگهداری سرنشینان را به‌خوبی انجام می‌دهند؛ ۲ کیسه هوا برای ردیف جلو و ۲‌کیسه هوای پرده‌ای برای حفاظت در ضربه‌های جانبی ۴ سرنشین را در حفاظ امنیتی قرار می‌دهد. ۴‌چرخ مزدا RX-8 به ترمز ضد‌قفل مجهز شده و سیستم توزیع نیروی الکترونیکی (EBD) در کنار کنترل پایداری پویا (DSC) و کنترل کشش (TC) هرگونه خروج خودرو از مسیر ایمن را کنترل می‌کنند و با فشردن کلید DSC در کنار فرمان می‌توانید روح شیطانی این خودرو را آزاد کنید.

چالش قدرت
تقسیم وزن حدود ۵۰/۵۰ این خودرو کمک بسزایی در افزایش پایداری و ثبات بهتر خودرو می‌کند. به‌علاوه سیستم تعلیق چندنقطه‌ای با ۲ بازوی جناقی محور عقب و تعلیق مستقل با بهره‌گیری از بازوهای آلومینیومی برای محور جلو یک ترکیب ایده‌آل برای سواری اسپرت این خودرو رقم می‌زند. با اینکه موتور این خودرو دورانی بوده و ذاتا سبک‌تر از موتورهای معمولی است، آنچنان حجمی ندارد و با این حال خروجی قدرت آن با موتور‌های ۶سیلندر بالای ۲.۵‌لیتر برابری می‌کند! به‌دلیل دنده دستی بودن و کلاچ دوبل (با برند Exedy) در معکوس‌دادن‌ها بسیار قدرتمند واکنش نشان می‌دهد. هنگام دور دور کردن کاملا مشخص بود ظاهر این خودرو و همچنین صدای فوق‌العاده آن چگونه نگاه‌های مختلف را محو خودرویی می‌کند که در حقیقت در بازارهای جهانی شکست خورده است. یک فرعی برای تست شتاب پیدا کرده و توقف کردیم؛ پاشش سوخت را توسط Access Port بالا بردیم. با فشردن دکمه DSC روی دیگر RX-8 را زنده کردیم؛ دنده یک را جا زدیم و ‌با تثبیت دور موتور روی ۳۵۰۰‌، پدال کلاچ را درگیر کردیم تا شروعی رویایی با این مزدای ۲۷۰ اسب بخاری رقم بخورد. همانطور که دور موتور‌شمار بالا می‌رفت و دنده را عوض می‌کردیم کیلومتر دیجیتالی بی‌وقفه شمارش می‌کرد تا اینکه در پایان دنده ۲ و در زمان ۵.۳۶ ثانیه سرعتمان به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسید. البته این بهترین زمان بود زیرا ۲ بار این‌کار را تکرار کردیم تا به چنین عددی دست پیدا کنیم. این خودرو قیمت آنچنانی ندارد اما بسیار خاص و دوست‌داشتنی است‌. با توجه به عضلات بدنه، قدرت مانور برای تیونینگ کردن آن نامحدود است و حتی از یک موتور ۱.۳ لیتری می‌توان قدرتی بیش از ۴۰۰ اسب بخار گرفت. با این موتور مصرف سوخت شهری آن به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۴.۷ لیتر است اما در جاده ۱۰.۶ لیتر مصرف می‌کند و در نهایت مصرف سوخت ترکیبی آن به ۱۱.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.

139503272143182521325783 13950327214318591325783 139503272143221481325783 139503272143223181325783 139503272143223391325783 13950327214327771325783 139503272143286371325783 139503272143289991325783

عصر خودرو

دانلود آهنگ جدید آرشیو »
دانلود اندروید آرشیو »
دانلود نرم افزار آرشیو »
دانلود والپیپر آرشیو »

نظرات بسته است.