سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶
  • #
  • #
  • صفحه اصلی »
  • سلامت »
  • مجله پزشکی: تاثیر شگفت انگیز باند تزریقی برای قلب + تصویر
بدون دیدگاه | کد خبر: 168727 |
۲۸ / ۰۵ / ۱۳۹۶ | |

مجله پزشکی: تاثیر شگفت انگیز باند تزریقی برای قلب + تصویر

به گزارش ایران استایل روشی که بعد از حمله قلبی برای درمان عارضه های ناشی از آن صورت می گیرد عمل جراحی قلب باز است که البته این عمل خطراتی را نیز به همراه دارد، در یک روش جدید محققان با استفاده از باند تزریقی موفق شدند بافت قلب را بهبود دهند. ترمیم بافت قلب […]

مجله اینترنتی ایران استایل

به گزارش ایران استایل

عمل قلب باز روش درمان بعد از سکته قلبی بروز سکته قلبی باند تزریقی آنژیوچیپ
روشی که بعد از حمله قلبی برای درمان عارضه های ناشی از آن صورت می گیرد عمل جراحی قلب باز است که البته این عمل خطراتی را نیز به همراه دارد، در یک روش جدید محققان با استفاده از باند تزریقی موفق شدند بافت قلب را بهبود دهند.

ترمیم بافت قلب بعد از حمله قلبی معمولا به عمل جراحی قلب باز نیاز دارد که با خطرات زیاد مانند عفونت قفسه سینه و از دست دادن حافظه همراه است. اما عمل‌های جراحی پرخطر ممکن است به‌زودی تبدیل به خاطره شود زیرا دانشمندان موفق به تولید یک باند قلب قابل تزریق جدید شده‌اند.

این باند مخصوص از نظر اندازه شبیه تمبر اداره پست است و می‌تواند با استفاده از یک سوزن کوچک تزریق شود. البته محققان تأکید دارند که هنوز تحقیقات بیشتری در این خصوص مورد نیاز است و بعد از آن می‌توان از این باند برای بیماران استفاده کرد.

محققان دانشگاه تورنتو یک دستگاه جدید به‌نام “آنژیوچیپ” ابداع کرده‌اند که در واقع یک چسب خیلی کوچک مخصوص بافت قلب است. جالب این‌که، این باند برای خودش رگ دارد. پیش از این، شاهد استفاده از بافت‌های رشد یافته در محیط آزمایشگاهی بوده‌ایم که در آزمایش‌های مربوط به تأثیرات جانبی داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هدف بلند مدت تیم تحقیق کاشت آن‌ها در داخل بدن است تا قادر به ترمیم زخم‌ها باشند.

برای تولید و توسعه این چسب سه سال زمان صرف شده تا به‌جای کاشتن قابل تزریق باشد. به‌گفته یکی از اعضای تیم تحقیق، در ابتدای کار چالش‌ها بسیار زیاد و جدی بود و بیشتر آزمایش‌ها با شکست همراه بود. اما این شکست‌ها نشان داد که کار کردن روی این موضوع ارزش زیادی دارد. و سرانجام، بعد از تلاش‌های بسیار آن‌ها به طراحی رسیدند که مطابق با ویژگی‌های مکانیکی بافت هدف بود.

وقتی بافت از سوزن جدا می‌شود، چسب شروع به باز شدن می‌کند تا به شکل یک باند دربیاید. اما، فرآیند باز شدن نیازی به تزریقات اضافه ندارد و به‌ هیچ‌عنوان تحت‌تأثیر شرایط داخلی بدن قرار نمی‌گیرد.

بعد از طراحی، نوبت به رشد چسب با سلول‌های قلب واقعی رسید. رشد آن‌ها چندین روز طول کشید و سپس داخل بدن موش‌ها و خوک‌ها تزریق شد. این چست نه‌تنها بعد از باز شدن به اندازه یک چسب کاشتنی درآمد بلکه سلول‌های مربوط به قلب بعد از فرآیندهای انجام شده زنده ماندند. سلول‌های قلب بیش از اندازه حساس هستند بنابراین وقتی می‌توان این کار را برای قلب انجام داد، برای سایر بافت‌ها نیز امکان‌پذیر خواهد بود. جنس این باند از پلیمر سازگار با بیو و تجذیه‌پذیر در محیط است یعنی در طول زمان به‌صورت طبیعی شروع به تجزیه شدن می‌کند و در نهایت بافت جدید را از خود باقی می‌گذارد.

علاوه بر این، تیم تحقیق در آزمایش‌های خود متوجه شدند که تزریق این چسب در قلب موش‌ها باعث بهتر شدن عملکرد قلب بعد از حمله شد. در این مرحله، خون بیشتری پمپاژ شد. در حالی‌که، تا پیش از تزریق چسب شرایط چندان رضایت‌بخش نبود.

به‌گفته محققان هنوز راه زیادی تا رسیدن به موفقیت نهایی باقی مانده و باید تحقیقات بیشتری در این خصوص صورت بگیرد.

منبع/شبکه مگ


جدید ترین اخبار حوزه سلامت را در ایران استایل دنبال کنید

مطالب داغ

share share share share share
برچسب ها:
دانلود آهنگ جدید آرشیو »
دانلود اندروید آرشیو »
دانلود نرم افزار آرشیو »
دانلود والپیپر آرشیو »

نظرات بسته است.