پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
  • #
  • #
بدون دیدگاه | کد خبر: 130783 |
۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۵ | |

آزمایش موتورسیکلت یاماها MT-07

آزمایش موتورسیکلت یاماها MT-07 این موتورسیکلت در کلاس رودستر قرار می‌گیرد و با رقبایی همچون Kawasaki ER-6N‌،‌Suzuki SV650s و Honda CB500F دست و پنجه نرم می‌کند. با وجود مسیرهای شهر استانبول با سرازیری و سربالایی‌های تند به‌علاوه قیمت سوخت هر لیتر ۴.۵ لیر (حدود ۵۶۰۰ تومان)‌، تردد با این نوع موتورها چقدر به‌صرفه است؟! نسل […]

مجله اینترنتی ایران استایل

آزمایش موتورسیکلت یاماها MT-07

این موتورسیکلت در کلاس رودستر قرار می‌گیرد و با رقبایی همچون Kawasaki ER-6N‌،‌Suzuki SV650s و Honda CB500F دست و پنجه نرم می‌کند. با وجود مسیرهای شهر استانبول با سرازیری و سربالایی‌های تند به‌علاوه قیمت سوخت هر لیتر ۴.۵ لیر (حدود ۵۶۰۰ تومان)‌، تردد با این نوع موتورها چقدر به‌صرفه است؟!

نسل جدید موتور رودستر
یاماها جدید MT-07 یک رویکرد جدید و به‌روز از این کمپانی صاحب‌نام است و توانسته با یک پیشرانه ۲ سیلندر ۶۸۹‌سی‌سی حداکثر توان ۷۴ اسب بخار در دور موتور ۹۰۰۰ دور در دقیقه را آزاد کند. با این موتور دوقلوی اسپرت به‌علاوه وزن سبک، کمک زیادی به عملکرد خوب و بازدهی بالای آن کرده است. موفقیت یاماها در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در موتورهای دو‌زمانه سریع و نسبتا ارزان روی RD350 و RD350LC روی داد تا اینکه توانست برای بار دیگر با ارائه MT-07 یک موتورسیکلت قدرتمند و اسپرت با ارزش قیمتی خوب روانه بازار کند. قیمت قطعات این موتور پایین است زیرا وقتی در بازار رقیبی همچون هوندا وجود دارد، به‌ناچار باید قیمت را کاهش داد تا ثبات حضور بیشتر شود. مخزن سوخت این موتور ۱۴ لیتر و مخزن روغن موتور ۳ لیتر را در خود جای می‌دهند و در کل وزن موتور ۱۸۲ کیلوگرم (نمونه ABS) است. پیشرانه آن با تغذیه DOHC، ۴سوپاپ در هر سیلندر ترکیب بهینه از قدرت، گشتاور و مصرف مناسب را رقم می‌زند. گیربکس ۶ سرعته آن توسط زنجیر قدرت را از موتور گرفته و به خورشیدی چرخ عقب هدایت می‌کند تا اینکه حداکثر گشتاور خروجی آن را به ۶۸ نیوتن‌متر در دور موتور ۶۵۰۰ دور در دقیقه برساند. شاید یک ایراد این موتورسیکلت صدای محدود سیستم اگزوز باشد که برای جوانان از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا ۶۰ درصد هیجان سواری با موتورسیکلت به صدای اگزوزش برمی‌گردد ولی در کل می‌توان با تعویض خروجی اگزوزش، روی دیگر MT-07 را نشان داد. به گفته کمپانی یاماها، این موتورسیکلت می‌تواند در ۳.۸ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر برساند و حداکثر سرعتش به ۲۱۴ کیلومتر در ساعت می‌رسد اما در واقعیت چطور؟!

استایل شهری
طراحی شاسی با قابی جمع‌و‌جور همچون ستون فقرات لوله‌ای باریک و فاصله دو محور کوتاه ۱۴۰۰ میلی‌متر توسط بازوی نوسانی سیستم تعلیق عقب که نمونه پایه در موتورسیکلت‌هاست، سرپا نگه‌داشته شده و در عمل با صرفه‌جویی در وزن ۱۸۲ کیلوگرمی (وزن خشک ۱۶۴ کیلوگرم) کمک بسزایی در بهینه‌کردن مرکز ثقل انجام داده است. چنگاله‌ای جلو از نمونه تلسکوپی معمولی ‌روی MT-07 نصب شده تا به سیستم تعلیق جلوی آن خاتمه دهد.
درکل عملکرد شاسی فولادی این موتور آنچنان خسته‌کننده نیست بلکه فولاد‌کشی بالا در مقایسه با XJ6 حدود ۶ کیلوگرم سبک‌تر است، با عرض ۷۴۵ میلی‌متری MT-07 وجود تایر ۱۸۰ عقب در مقایسه با رقبایی همچون هوندا CB500F و سوزوکی SV650s که تایرهای باریک‌تری (۱۶۰) دارند، ثبات مانوردهی و چسبندگی بهتری دارد. کیفیت سواری این موتورسیکلت با وجود سیستم تعلیق تلسکوپی نسبتا ساده که قابل تنظیم نیستند اما عقب را می‌توان تنظیم کرد در کل مناسب است اما جنبه منفی MT-07 در ترمز استاندارد جلو است زیرا قدرتمند عمل نمی‌کند و با دیسک دوقلوی ۲۸۵ میلی‌متری و تغذیه آن توسط ۴ پیستون راننده را دلسرد می‌کند ولی راه‌حل انتخاب گزینه ترمز ضد‌قفل (ABS) است که باید ۴۰۰ یورو بیشتر پرداخت کند. در ادامه سیستم ترمز عقب با یک دیسک ۲۴۵ میلی‌متری تک‌پیستون کمک در کنترل بهتر آن خواهد کرد و در کل ۳۹.۹ متر برای توقف این موتورسیکلت از سرعت ۱۰۰ به صفر کیلومتر نیاز است.
فرم دلچسب و برش کایت‌های این موتور‌سیکلت زیبایی خاصی به MT-07 بخشیده تا در بین رقبایش یک سر و گردن بالاتر باشد. شاید می‌توانست ابروی چراغ جلو را متوازن بدنه خشن‌تر کند اما در عین حال تقریبا ناهمخوان شده است. جا پایی سرنشین عقب آنچنان بالا نیست که هنگام نشستن اذیت شود و راننده هم می‌تواند به‌راحتی دنده را تعویض کند یا پدال ترمز عقب را کنترل کند.
همخوانی رنگ بدنه خاکستری و رینگ‌های آلومینیومی سبک وزن ۱۰ پره ۱۷ اینچی سبز فسفری، ترکیب رنگ خاصی به وجود آورده و ‌روی باک استیکر سبز فسفری چسبیده که نام MT-07 با رنگ خاکستری ‌روی آن نوشته شده است. شما طبق علاقه خود می‌توانید موتورسیکلت خود را از بین ۵ ترکیب رنگ مختلف انتخاب کنید. صفحه نمایش دیجیتالی چند‌منظوره که در پایین آن چراغ‌های علائم خطر همچون ABS، روغن، آب، موتور و دیگر موارد هشدار‌دهنده صف کشیده بودند. در صفحه دیجیتالی دور موتور تا ۱۲۰۰۰ نوشته شده بود اما از ۱۰۰۰۰ RPM وارد خط قرمز می‌شد و در گوشه سمت راست کیلومترسنج دیجیتالی و در طرف مخالف میزان حجم مخزن سوخت نشان داده می‌شود.

ضمانت در سواری
شاید در خیابان‌های استانبول اینگونه موتورها آنچنان جذاب نباشد اما همان صدای گوشنواز آرامش می‌تواند به‌راحتی سر ما ایرانی‌ها را به‌طرف خود بچرخاند! با وجود بدنه جمع‌و‌جور و دید مناسب در آینه‌ها مانوردهی بسیار راحت‌تر بود و شتابش از دورهای پایین یا حتی در دور وسط کاملا سریع صورت می‌گرفت.
موقعیت سواری درست به‌علاوه وزش باد حس سرعت را دوچندان می‌کرد. گشتاور خروجی خطی عمیق و قدرتمند، بهره‌وری سوخت برجسته، چالاکی و مانورپذیری بالا از نکات قاب تحسین MT-07 است.
شتاب این موتورسیکلت به‌راحتی طبق عدد کارخانه نخواهد شد و با تلاش متوالی برای کاهش هرزگردی، لمس آسفالت توسط چرخ جلو و تغییر در وضعیت تعویض دنده‌، توانستیم عدد ۴.۲ ثانیه را با آن ثبت کنیم در حالی که شتاب صفر تا ۱۶۰ کیلومتر را در عرض ۱۰.۵۱ ثانیه و یک چهارم مایل را در حدود ۱۲ ثانیه با سرعت ۱۷۳ کیلومتر بر ساعت طی کردیم.
با توجه به اینکه موتورسیکلت یاماها MT-07 یک مخزن سوخت ۱۴لیتری دارد اما به صورت ترکیبی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۴.۵ لیتر مصرف می‌کند که با یک باک می‌تواند حدود ۳۳۰ کیلومتر طی کند.
جزئیات این موتورسیکلت به‌طور کلی خوب و مصرف سوخت قابل تعریف برای یک موتور ۶۸۹ سی‌سی جای تحسین دارد اما شاید تنها ایراد کوچکش همان سیستم ترمز استاندارد (بدون ABS) است که در بعضی مواقع حادثه‌ساز است.
در پایان از دوست خوبمان آقای حمیت چیتاک برای همکاری با تیم خودروامروز تشکر و قدردانی می‌کنیم.

139504081228593871333943 139504081229337161333943 139504081229542611333943 139504081230134401333943 139504081230348911333943

عصر خودرو

دانلود آهنگ جدید آرشیو »
دانلود اندروید آرشیو »
دانلود نرم افزار آرشیو »
دانلود والپیپر آرشیو »

نظرات بسته است.